Właśnie kończymy z mężem budowę domu w stanie surowym zamkniętym. Wiele jeszcze przed Nami, ale już wiele za Nami. Przechodziliśmy przez to wszystko całkiem niedawno i wciąż borykamy się z problemami, które wynikneły na skutek Naszej niewiedzy, co wielokrotnie wykorzystała firma wykonawcza.. Wiem jak ciężko jest załatwiać jakiekolwiek formalności, jak trudno jest wybrać firmę budowlana, co w ogóle powinno się wiedzieć na temat budowy i od czego wogole zacząć, skoro zupełnie nie ma się pojęcia na dany temat.

Rozpoczynając współprace z wykonawcą, nie mieliśmy zielonego pojęcia, na co powinniśmy zwrócić uwagę, co skończyło się konfliktem i w ostateczności zostaliśmy oszukani.

Niestety, często bywa tak, że wykonawca nie przyznaje się do błędów - nawet takich, które widać gołym okiem.

Mam nadzieję, że uda Mi się stworzyć źródło cennych informacji, które w przyszłości pomogą nie jednemu inwestorowi...

wiola99@onet.pl,

czwartek, 28 kwietnia 2011

Szkielet drewniany - technologia, którą warto poznać

Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę własnego domu i czytamy jakie trendy obecnie obowiązują w branży budowlanej na pewno trafimy na duży wybór domów drewnianych wyknanywanych w technologii szkieletu drewnianego. Ta technologia zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność i dobrze byłoby wiedzieć na czym ona polega. W tego typu konstrukcjach dach, ściany i stropy konstruowane są z małogabarytowych elementów drewnianych. To właśnie określane jest jako lekki szkielet drewniany. Konstrukcję nośną dla szkieletu stanowią betonowe ławy fundamentowe zbrojone konstrukcyjnie, oraz murowane lub wylewane ściany fundamentowe zwieńczone żelbetowym wieńcem obwodowym.
Ściany zewnętrzne budynku wykonane są z poziomej podwaliny, do której montowane są drewniane słupki konstrukcyjne o rozstawie 40-60 cm, zwieńczone oczepem. Przestrzeń między słupkami wypełniana jest wełną mineralną. Na słupki od zewnętrznej strony montowane są płyty poszycia OSB 3, folia wiatroizolacyjna i izolacja termiczna (styropian ryflowany). Dzięki temu dom posiadający szkielet drewniany jest odporny na wychładzanie spowodowane dużym wiatrem i zachowuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Z zewnątrz do wykończenia elewacji można użyć różnych materiałów, np. tynku akrylowego lub okładziny drewnianej. Decyzja w tym zakresie jest pozostawiana inwestorowi.

W ścianach wewnętrznych domów posiadających szkielet drewniany montuje się folię paroizolacyjną i płyty G-K. Konstrukcja ściany wewnętrznej jest wykonana tak samo jak zewnętrznej. Podwalina z słupkami konstrukcyjnymi i oczepem. Płyty G-K są montowane na tych słupkach.
Strop między kondygnacyjny wykonuje się układając drewniane belki na wewnętrznych ścianach nośnych i na podporach belek zlokalizowanych w ścianach zewnętrznych budynku. Rozstaw i przekrój belek zależy od wielkości obciążeń i długości elementu. Przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną. Od dołu montuje się płyty G-K stanowiące sufit. Na górnej powierzchni belki montuje się płyty poszycia z płyt OSB, następnie w zależności od przeznaczenia pomieszczenia jak i indywidualnych wymagań inwestora, warstwy wykończeniowe (np. biała podłoga, płytki ceramiczne na podwójnej płycie poszycia przełożonej izolacją przeciwwilgociową).

Cały dom zwieńczany jest dachem, którego konstrukcja, tak jak reszty domu, wykonana jest z drewna. Więźba dachowa jest dodatkowo ocieplona płytami z wełny mineralnej. Od wewnątrz montowane są płyty G-K, które stanowią sufit. Dach z zewnątrz pokrywany jest ceramicznymi lub cementowymi dachówkami montowanymi na łatach.

Jak łatwo zauważyć domy drewniane, które posiadają szkielet drewniany nie muszą koniecznie być wykańczane drewnem. Drewniany jest tylko szkielet domu, wykończenie zależy głównie od naszych własnych potrzeb i gustów.

Autorem artykułu jest papaj
Artykuł pochodzi z serwisu   http://artelis.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz